Connect with us

Eveniment

Orban, PNL și ”baschetbalista”. O poveste de love and hate, cu happy-end

Publicat

pe

(PRELUARE INPOLITICS.RO):

Printre primii care s-au repezit să jubileze și să-și asume meritele pentru marea victorie a Laurei Kovesi de azi se numără liderul PNL, Ludovic Orban. Un personaj care s-a îmblînzit, în timp, mai ceva ca scorpia lui Shakespeare și care, de la ura nemascată față de baschetbalista lui Băsescu, aflată la șefia Parchetului General ori a DNA, a ajuns cel mai mare fan al ei. Dovada vie că viața e mereu mai tare ca telenovelele. Să aruncăm un ochi, cu ajutorul relatărilor presei, asupra evoluției celei mai năbădăioase iubiri din politica ultimelor decenii. Și la modul în care ”distrugătoarea de probe” de odinioară a ajuns azi mîndria României.

Sîmbătă, 13 octombrie 2007
Orban:Liberalii au devenit o țintă pentru DNA

Vicepreşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, sîmbătă, într-o conferinţă de presă, la Alba Iulia, că demnitarii şi aleşii liberali au devenit o ţintă pentru DNA şi alte instituţii, acuzînd acţiuni de hărţuire a acestora în spatele cărora s-ar afla Traian Băsescu.
„În mod evident se va încerca să se arunce cu noroi şi împotriva altor demnitari liberali, cum de altfel a şi început. Primarul nostru din Deva face drumuri la DNA în mod constant pentru orice copilărie, primarul nostru din Baia Mare a fost tîrît la DNA fără niciun fel de implicare şi vină. Este o hărţuire greu acceptabilă care de fapt reprezintă o încălcare a drepturilor şi libertăţilor individuale şi denotă un comportament abuziv marcat de partizanat politic”, a mai spus Orban.

Vineri, 19 octombrie 2007
Orban: DNA o să fabrice dosare la toți miniștrii

Vicepreşedintele PNL Ludovic Orban a declarat, vineri, că nu crede că preşedintele Traian Băsescu va semna demiterea şefului Secţiei a II-a a DNA, Doru Ţuluş, căruia îi recomandă să nu se mai implice în lupta politică împroşcînd cu noroi în adversarii lui Băsescu. „Probabil DNA o să fabrice dosare la toţi miniştrii. Aşteptăm cu mare interes să aflăm din presă împotriva cărui ministru se mai fabrică vreun dosar. Eu îi doresc sănătate lui Ţulus, să-şi vadă de treburile lui şi să nu se mai implice în lupta politică prin împroşcarea cu noroi a adversarilor lui Train Băsescu”, a declarat Orban.

Sîmbătă, 3 noiembrie 2007
Orban: În cazul Remeş trebuiau demişi Morar şi “baschetbalista” pentru distrugere de probe

Vicepreşedintele PNL Ludovic Orban a afirmat, sîmbătă, la Craiova, că procurorul-şef al DNA, Daniel Morar şi “baschetbalista” Laura Kovesi ar trebui demişi întrucît au distrus probele în cazul mitei pe care ar fi luat-o Decebal Traian Remeş. Orban a afirmat că înregistrările în care fostul ministru al Agriculturii, Decebal Traian Remeş ar lua mită de la un om de afaceri prin intermediul lui Ioan Mureşan, au plecat de la DNA, Parchetul General şi Cotrcoeni. “Convingerea mea este că acea casetă a plecat şi de la Cotroceni, şi de la «baschetbalistă» (Codruţa Kovesi – n. r.), şi de la Morar. Cred că a fost o competiţie, care să dea primul. În mod normal ar trebui demişi pentru distrugere de probe”, a spus Orban. “Nu ştiu de ce trebuie să avem DNA, DIICOT şi pînă la urmă infractorii nu sunt prinşi. Apare chiar o competiţie între cele două instituţii şi o lipsă de comunicare. Avem multe infracţiuni care sunt conexe şi nu pot fi separate între entităţi diferite”, a mai afirmat Orban.

Joi, 22 ianuarie 2009
Orban, despre interferența politicului în DNA

Vicepreşedintele PNL Ludovic Orban a declarat, joi, că decizia de păstrare a procurorului Daniel Morar la DNA nu este o decizie înţeleaptă, deoarece va permite în continuare interferenţa politicului şi nu va duce la creşterea profesionalismului în derularea anchetelor penale.
„Consider că menţinerea lui Daniel Morar la conducerea DNA nu este o decizie înţeleaptă, pentru că va permite în continuare interferenţa politicului în activitatea acestei instituţii şi nu va duce la creşterea profesionalismului în derularea anchetelor penale”, a susţinut Ludovic Orban. El a subliniat că obiectivul PNL este „depolitizarea completă a Justiţiei”. „Din păcate în România suntem departe de acest obiectiv specific oricărui stat de drept din lumea civilizată”, a conchis Ludovic Orban.

Joi, 2 aprilie 2009
Orban: Reţinerea lui Becali, exces de zel al procurorilor

Reţinerea lui Gigi Becali este un exces de zel şi are rolul de deturna atenţia de la scandalul legat de reţinerea omului de afaceri Puiu Popoviciu şi informaţiile scoase la iveală privind legăturile acestuia cu Traian Băsescu şi fratele său, a declarat, joi, prim vicepreşedintele PNL, Ludovic Orban.
Liderul liberal a catalogat, joi, într-o conferinţă de presă la Buzău, reţinerea lui Gigi Becali drept un exces de zel al procurorilor, precizînd că, deşi nu-l agreează pe finanţatorul Stelei, nu este corect să fie pus într-o astfel de situaţie.

Vineri, 10 aprilie 2009
Orban, despre Băsescu și expertiza DNA în dosarul Flota

Ludovic Orban a făcut aceste declaraţii în cadrul unei conferinţe de presă susţinute în satul maramureşean Rus.
„De cînd e preşedinte, s-a făcut o nouă expertiză în dosarul Flota prin DNA, dar Morar, liderul fan-clubului din Parchet, a constatat că prejudiciul este egal cu zero. Apoi, a mai avut probleme cu imobilul din Mihăileanu, dar mai sunt şi alte proprietăţi imobiliare ale familiei Băsescu care au început să iasă la iveală. O explicaţie pentru care nu are alte dosare se datorează faptului că o altă membră a fan-clubului lui Băsescu, Laura Codruţa Kovesi, a dat o decizie de mă şi mir că nu i-a tremurat mîna, cînd a scris că preşedintele are imunitate totală şi nu poate fi obiectul niciunei anchete penale”, a declarat Ludovic Orban.

Vineri, 11 decembrie 2009
Orban: Modul în care a fost săltat senatorul Voicu îmi aduce aminte de vremuri triste

Prim-vicepreşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, vineri, că modul în care a fost „săltat” senatorul PSD îi aminteşte de vremuri triste, neînţelegînd de ce era nevoie să fie luat pe sus, ca ultimul puşcăriaş, şi precizînd că Voicu s-ar fi prezentat la DNA, dacă ar fi fost citat.
„Nu cunosc motivele reţinerii, dar gîndiţi-vă că este vorba de un senator, vicepreşedinte al Comisiei de apărare. Chiar dacă n-ar fi avut această funcţie, modul în care a fost săltat îmi aduce aminte de vremuri triste. Nu cred că un parlamentar sau un cetăţean al acestei ţări, atunci cînd e citat inclusiv la Parchet, la DNA, la DIICOT, nu se prezintă. De ce e nevoie să fie săltat, luat pe sus, ca ultimul puşcăriaş?”, a susţinut Ludovic Orban.

REPLICA DNA: Voicu a intervenit la magistrați pentru Orban

Procurorii DNA au stabilit că senatorul Cătălin Voicu, în schimbul unor foloase, ar fi uzat de influenţa sa pe lângă magistraţi nu numai în dosarele în care Costel Căşuneanu, Alexandru Mazăre şi Marius Locic erau interesaţi, ci şi în alte cauze, care sunt menţionate explicit în referatul privind avizarea arestării senatorului social-democrat.
Cătălin Voicu ar fi intervenit folosindu-şi influenţa asupra magistraţilor nu doar în cazurile lui Căşuneanu, Mazăre şi Locic, dar şi pentru Marian Oprişan, vicepreşedinta PSD Dolj Maria Schutz, judecaţi pentru corupţie, pentru soţia lui Miron Mitrea şi în cazul accidentului lui Ludovic Orban.

Luni, 8 februarie 2010
Orban: PNL cere demiterea lui Kovesi pentru decizia privind NUP în cazul Udrea

Prim-vicepreşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, luni, că PNL cere ministrului Justiţiei, CSM şi preşedintelui României demiterea procurorului general, Laura Codruţa Kovesi, pentru emiterea „ilegală” a deciziei de neîncepere a urmăririi penale a ministrului Elena Udrea. „BPC al PNL a decis sesizarea ministrului Justiţiei, a CSM şi a preşedintelui României în privinţa încălcării grave de către Parchetul de pe lîngă ÎCCJ a legilor României şi a Constituţiei, privitoare la emiterea de către Parchet a ordonanţei de neîncepere a urmăririi penale privitoare la ministrul Elena Udrea. Ne vom adresa preşedintelui României, CSM şi ministrului Justiţiei cu solicitarea clară de eliberare din funcţie, de demitere a procurorului general Laura Codruţa Kovesi”, a afirmat Orban.

Sîmbătă, 12 februarie 2011
Orban, despre DNA ca armă politică

Deputatul PNL Ludovic Orban a declarat, sîmbătă, la Tîrgovişte, că el nu va susţine niciodată un candidat al PSD, pentru că nu este „stîngaci”, nu ştie să facă nimic cu mîna stîngă şi a susţinut că Ion Iliescu şi Adrian Năstase au inventat DNA, instituţie pe care au folosit-o ca pe o armă politică.
Ludovic Orban a adăugat că nu Traian Băsescu și „camarila portocalie” au inventat „sistemul nenorocit de astăzi din România”. „Nu Traian Băsescu a inventat DNA. DNA se numea PNA şi a fost inventat de Ion Iliescu şi Adrian Năstase şi transformat într-o armă politică împotriva opozanţilor”.

Miercuri, 3 aprilie 2013
Ludovic Orban: Decizia lui Ponta de a o propune pe Kovesi la DNA e o trădare

Deputatul PNL Ludovic Orban a declarat, miercuri, că decizia premierului Victor Ponta de a o propune pe Laura Codruţa Kovesi la şefia DNA reprezintă o trădare a cetăţenilor care au votat USL, el arătînd că PSD ar trebui să ia în calcul să-l schimbe pe Ponta din funcţia de prim-ministru.
„Decizia premierului Ponta reprezintă o trădare de neacceptat faţă de toţi cetăţenii români care au votat la referendum pentru demiterea lui Traian Băsescu şi care au votat USL la alegerile parlamentare. Propunerea omului lui Traian Băsescu, Codruţa Kovesi, care a fost mîna dreaptă în tot sistemul ticăloşit pe care l-a pus în mişcare Traian Băsescu, pentru mine este un act inacceptabil care mă determină ca începînd de astăzi să pun semn de egalitate între Victor Ponta şi Traian Băsescu”, a spus Ludovic Orban.

Marți, 17 mai 2016
Ludovic Orban, trimis în judecată de DNA pentru corupție

INTERMEZZO: Pauză de repoziționare

Joi, 19 septembrie 2019
Orban: „Am reuşit! Laura Kovesi, desemnată procuror şef european. Este o victorie imensă pentru România”

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, afirmă că desemnarea Laurei Codruţa Kovesi în funcţia de procuror şef european în urma votului din COREPER este o victorie la care a contribuit preşedintele Klaus Iohannis şi liberalii şi o palmă primită de Guvernul Dăncilă din partea statelor europene.

„Am reuşit! Laura Codruţa Kovesi, desemnată oficial procuror şef european în urma votului din COREPER. Este o victorie imensă pentru România, la care a contribuit decisiv preşedintele Klaus Iohannis, alături de liderii şi europarlamentarii PNL care au făcut un lobby intens pentru Laura Codruţa Kovesi”. El precizează că PNL, în calitate de membru al PPE, a folosit toate pârghiile de influenţă pentru a obţine acest rezultat, reuşind să determine schimbări de poziţii în rândul ţărilor care iniţial nu au votat în favoarea Laurei Codruţa Kovesi

 

Articolul Orban, PNL și ”baschetbalista”. O poveste de love and hate, cu happy-end apare prima dată în Ziarul Incisiv de Prahova.

Eveniment

Cinci publicații online de business intră pe piața media din România

Publicat

pe

SEO Digital lansează o rețea de cinci site-uri dedicate economiei, companiilor și antreprenoriatului: capitalbusiness.ro, businessmag.ro, bilantbusiness.ro, gazetaeconomica.ro și ziarulcompaniilor.ro.

Timișoara, 10 august 2026 – SEO Digital S.R.L. anunță lansarea a cinci publicații online independente dedicate mediului de afaceri din România. Cele cinci site-uri, capitalbusiness.ro, businessmag.ro, bilantbusiness.ro, gazetaeconomica.ro și ziarulcompaniilor.ro, acoperă știri și analize din economie, finanțe, companii, antreprenoriat, piețe și industrii, tehnologie, marketing și carieră.

Lansarea vine într-un moment în care mediul de afaceri românesc trece printr-un val de schimbări legislative și economice: peste 3.100 de firme și PFA au intrat în insolvență doar în primele cinci luni din 2026, salariul minim a fost majorat de la 1 iulie, iar noile reguli fiscale au modificat impozitarea dividendelor, regimul microîntreprinderilor și obligațiile de raportare electronică. În paralel, piața de fuziuni și achiziții a atins un nivel record, cu tranzacții de aproximativ 6 miliarde de dolari în prima jumătate a anului.

„Antreprenorii și managerii au nevoie de informație verificată, explicată pe înțelesul lor și livrată rapid. Am construit aceste publicații pornind de la o observație simplă: multe schimbări care afectează direct o firmă mică sau mijlocie ajung la ea prea târziu sau într-un limbaj greu de aplicat în practică. Ne propunem să acoperim exact acest gol”, declară Eduard, fondator SEO Digital.

Cele cinci publicații și adresele lor

Capital Business – capitalbusiness.ro
Business Mag – businessmag.ro
Bilanț Business – bilantbusiness.ro
Gazeta Economică – gazetaeconomica.ro
Ziarul Companiilor – ziarulcompaniilor.ro

Fiecare dintre cele cinci publicații are propria structură editorială și propriul unghi de abordare, dar toate pornesc de la aceleași principii: informație documentată pe surse oficiale, actualizată constant și orientată către decizia de business. Conținutul este organizat pe categorii precum Afaceri și companii, Antreprenoriat, Economie și finanțe, Piețe și industrii, Marketing și vânzări, Tehnologie și inovație, Carieră și dezvoltare.

Publicațiile sunt disponibile gratuit, fără paywall, și pot fi accesate de pe orice dispozitiv. Cititorii pot urmări noutățile direct pe site sau prin canalele de social media asociate fiecărei publicații.

Rețeaua este operată de SEO Digital S.R.L., companie fondată în decembrie 2024 și dezvoltatoare a platformei seodigital.ro, care conectează advertiserii cu peste 3.000 de publicații verificate din România pentru advertoriale, comunicate de presă și campanii de vizibilitate online.

Despre SEO Digital S.R.L.

SEO Digital S.R.L. este o companie românească specializată în marketing de conținut și SEO, cu sediul în Timișoara, județul Timiș. Operează platforma seodigital.ro, agenția targetseo.ro și o rețea de publicații online din domenii diverse, de la business și economie la lifestyle și tehnologie.

Citeste in continuare

Eveniment

„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată

Publicat

pe

De

Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.

Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate

Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.

În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.

Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența

Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.

„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.

Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști

Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.

„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.

Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.

Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.

Despre Rotaract

Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.

Sursa articol: BVON.ro

Citeste in continuare

Eveniment

Manifestul 2035 – Viitorul muncii prin ochii tinerilor din județul Iași

Publicat

pe

În anul 2026, tinerii din județul Iași, cu vârste între 15 și 19 ani, sunt invitați să contribuie activ la conturarea unei viziuni despre cum va arăta piața muncii în anul 2035.

Evenimentul principal va avea loc în perioada 27–28 martie 2026 și va reuni zeci de tineri din județul Iași interesați de viitorul lor profesional, de competențele care vor conta în următorii 10 ani și de schimbările necesare în educație pentru a răspunde realităților economice și tehnologice.

Un proiect construit de tineri, pentru viitorul lor

Manifestul 2035 nu este doar un eveniment, ci un proces de co-creare. Participanții vor lucra în echipe, vor analiza tendințe și vor formula o declarație a tinerilor din județul Iași despre viitorul muncii.

Documentul final va reflecta perspectiva lor asupra competențelor esențiale în 2035, asupra relației dintre școală și piața muncii și asupra rolului pe care instituțiile și companiile ar trebui să îl joace în sprijinirea noii generații.

20 de tineri vor ajunge la Bruxelles

Un element important al proiectului este oportunitatea oferită unui grup de 20 de participanți care, în perioada 26–30 iulie 2026, vor merge la Bruxelles pentru a prezenta concluziile și mesajele rezultate în cadrul Manifestului 2035.

Aceștia vor reprezenta vocea tinerilor din județul Iași într-un context european și vor contribui la dialogul despre transformările pieței muncii la nivelul Uniunii Europene.

De ce este relevant Manifestul 2035

Tinerii care astăzi au între 15 și 19 ani vor fi profesioniștii și antreprenorii anului 2035. Implicarea lor în discuțiile despre viitorul muncii este esențială pentru a construi un sistem educațional și profesional adaptat provocărilor următorului deceniu.

Manifestul 2035 oferă:
– un cadru structurat de dezbatere despre viitorul muncii
– oportunitatea de a contribui la o declarație oficială a tinerilor
– șansa de a reprezenta județul Iași la Bruxelles
– experiență practică de lucru în echipă și argumentare

Înscrieri deschise

Tinerii din județul Iași, cu vârste între 15 și 19 ani, se pot înscrie pe site-ul oficial al proiectului:
https://manifest.hessa-ngo.eu

Manifestul 2035 este o invitație directă către noua generație de a nu aștepta ca viitorul să fie decis pentru ea, ci de a participa activ la construirea lui.

Manifestul 2035 – Viitorul muncii prin ochii tinerilor este un proiect cofinanțat de Uniunea Europeană, Cod proiect: 2025-3-RO01-KA154-YOU-000373433, acesta creează un cadru de dialog și implicare pentru liceenii care doresc să își facă vocea auzită.

Citeste in continuare

Un ziar dedicat orașului tau

memorial Pet Constanta

Stiri noi din Iași

Uncategorizedacum 3 ore

Philips Ambilight TV devine partenerul official al Assassin’s Creed în Europa

Noul parteneriat combină atmosfera Ambilight imersivă, calitatea imaginilor premium și performanța audiovizuală cinematografică pentru o experiență de joc mai captivantă....

Uncategorizedacum o zi

Companii independente de analiză plasează Genetec pe primul loc la nivel global în domeniul software-ului de management video

Studiile arată că Genetec continuă să câștige cotă de piață, pe măsură ce piețele VMS și VSaaS se extind la...

Uncategorizedacum o zi

Zyxel Networks sporește eficiența operațională la JW Marriott Maldives Resort & Spa cu ajutorul unei rețele WiFi fiabile pentru personalul hotelului

Rețeaua WiFi gestionată în cloud, cu monitorizare bazată pe inteligență artificială, asigură conectivitatea personalului și buna desfășurare a operațiunilor. Zyxel...

Uncategorizedacum o zi

Garmin își extinde gama de ceasuri inteligente de top cu modelele fēnix 9 și fēnix 9 Pro

Modelul Pro, robust și rafinat, are prima carcasă de ceas din titan și cel mai mare ecran AMOLED de pe un...

Știri din județacum 3 zile

Sunt sistemele DIY la fel de sigure ca cele montate profesional? Răspunsul echipei Spy Shop

Ideea că un sistem montat singur este automat mai puțin sigur decât unul instalat profesional pornește dintr-o asociere care nu...

Uncategorizedacum 3 zile

BAC IN MY MIND – Festivalul Generației Z: literatura română iese din manual și urcă pe scenă, în oraș

București, 2026 – Cum ar arăta literatura pentru Bacalaureat dacă adolescenții n-ar mai fi nevoiți doar să o memoreze, ci...

Uncategorizedacum 4 zile

De la rutine simplificate prin tehnologie la timp investit pentru ceea ce contează: Samsung deschide conversația despre SmartTime

București, 24 august 2026 – Pe măsură ce tehnologia simplifică tot mai multe dintre rutinele zilnice, discuția despre eficiență merge...

Uncategorizedacum 4 zile

Synology® lansează RackStation RS1226+ și RS1226RP+, concepute pentru infrastructuri edge și locații remote aflate în dezvoltare

București, România — 24 august 2026 — Synology a lansat RackStation RS1226+ și RS1226RP+, două sisteme de stocare 2U cu 8 bay-uri,...

Uncategorizedacum o săptămână

Astăzi începe Big Little Festival 2026 la Palatul Mogoșoaia, cu HONOR partener de tehnologie

Timp de trei zile, HONOR îi așteaptă pe copii și părinți cu experiențe creative, jocuri interactive și provocări pline de...

Startul editiei a III-a a 24h Endurance Bike Race la MotorPark Romania Startul editiei a III-a a 24h Endurance Bike Race la MotorPark Romania
Sportacum o săptămână

24h Endurance Bike Race 2026: 640 de kilometri în 24 de ore la MotorPark România

Peste 24 de ore de competiție, sute de kilometri parcurși, dueluri până la ultimele ture și o nouă demonstrație că...

Știrile Săptămânii