Eveniment
Klaus Iohannis, ofițer acoperit al serviciilor secrete din Germania | IasiAZI.ro

”De mult nu mai este un secret pentru noi ca Germania si Rusia duc o politica comuna de promovare a propriilor interese in diverse zone. Ceea ce multi nu stiau este faptul ca nemtii si rusii au convenit asupra modului in care sa-si delimiteze zonele de influenta si, mai grav, cum sa domine impreuna tarile din Europa, in special pe cele din Europa Centrala si de Sud-Est, dar nici cele Vest-Europene nefiind excluse, clamand puternic principiul suveranitatii limitate. Au constatat si americanii acest aspect, si au luat masuri, unele destul de dure, mai ales in plan economic, pentru contracararea efectelor acestei colaborari. Vazand ca Germania muta centrul de greutate al deciziei euro-atlantice pe al celei euro-asiatice, partenerul nostru strategic a luat masuri urgente pentru protejarea propriilor interese in aceste zone, masurile vizand mai multe domenii, de la cel economic la cel militar, la cel intelligence si multe altele. Au luat imediat decizia de a ocupa aceste state si de a-si subordona structurile de forta pentru a avea garantia ca au mijloacele necesare prin care sa constranga politicienii si decidentii administrativi sa raspunda pozitiv actiunilor lor. Uite ca ne-am trezit fara sa ne dam seama, asa cum au facut-o ungurii si cehii, sub ocupatie americana, punandu-le la dispozitie resursele noastre cele mai importante, atat cele financiare cat si cele materiale, dar si bazele noastre militare unde si-au transferat, in mare graba, efectivele si tehnica de lupta, si continua aceste operatiuni, ei preconizand, din datele pe care le avem, sa transfere si armament nuclear pe teritoriul Romaniei. Ce sa mai spunem? Aveam de toate, doar tinte pentru armele nucleare ale adversarilor americanilor nu deveniseram. Daca confruntarile pe celelalte planuri sunt – unele dintre ele – inca in stare latenta, in ceea ce priveste confruntarea dintre structurile intelligence americane si cele ruso-germane, la care se adauga si cele austriece si unguresti, pe teritoriul nostru, este in plina desfasurare, si se caracterizeaza printr-o lupta acerba pentru castigarea si mentinerea suprematiei. Si unii, si altii, isi urmaresc interesele, care de cele mai multe ori sunt contrare intereselor noastre. Unii sunt dispusi sa afirme ca americanii ne vor binele, daca se opun tendintelor hegemonice ale Germaniei si Rusiei, tendinte care afecteaza in mod negativ tara noastra, facand acest lucru fara sa aiba toate informatiile. De fapt propaganda americana urmareste cu insistenta acest lucru, efectele fiind si ele pe masura, multi romani cazand in capcana acestei propagande. De ce le punem la indoiala „bunele lor intentii”? Pentru ca ceea ce fac la noi, o fac in interesul lor si in detrimentul Romaniei. Pentru a intelege mai bine, am sa dau ca exmpu actiunile in cadrul „mitingului spontan al diasporei”, pentru daramarea Guvernului si crearea unei situatii de criza in tara noastra, venirea unui guvern favorabil intereselor lor, motivate fiind de controlul resurselor noastre energetice, si nu numai. Dependenta totala a Germaniei fata de Rusia in domeniul livrarii gazelor naturale prin implementarea proiectului Nord Stream 2, loveste puternic in unitatea si interesele NATO, deci ale americanilor, Germania fiind dispusa, la fel ca si Turcia, sa-si gaseasca noi formule de securitate, inclusiv printr-o cooperare foarte stransa cu Rusia. Acum intelegem mai bine de ce se lupta cu atata indarjire pentru exploatarea resurselor noastre energetice din Marea Neagra. Dar vor sa o faca total si fara sa plateasca ceva Statului Roman. Vor sa dispuna asa cum vor ei de gazele noastre, iar noi sa devenim dependenti de altii. Legea offshore ii obliga sa plateasca taxele cuvenite bugetului de stat si sa tranzactioneze pe bursa din Romania jumatate din cantitatea de gaze extrasa, ambele masuri fiind incomode pentru ei, prima ca le reduce profiturile, pe care le doresc si mai mari, a doua pentru ca nu pot dispune de tot gazul nostru pe care sa-l livreze acolo unde doresc ei, creand astfel o alternativa la solutia ruseasca si diminuand in acest mod atuurile acesteia. De aceea trebuie dat jos Guvernul care se opune obiectivelor lor. Dar americanii nu sunt singurii care vizeaza aceste resurse. Ele sunt vizate si de rusi si austrieci. Nici ungurii nu sunt in afara subiectului. Cunoasteti desigur ca rusii sunt in spatele OMW, austriecii nemaiavand majoritatea actiunilor in aceasta companie, dar continuand sa aiba interese semnificative in acest domeniu ca si in altele, cum ar fi padurile noastre, si nu numai. Nemtii sunt si ei interesati ca resursele sa nu cada in mana americanilor, pentru a le scadea influenta in Europa si din acest punct de vedere. Atunci s-au gandit, cu totii, ca ar fi bine sa o puna de un protest al diasporei si sa-i convinga pe romani ca Guvernul Dancila nu le reprezinta interesele, alocand sume semnificative de bani pentru reusita actiunilor. Din aceasta perspectiva interesele lor cu ale americailor au coincis, toti actorii dorind sa darame Guvernul. O stare de incertitudine, de criza, era benefica tuturor, pentru ca puteau obtine mai usor ceea ce doreau, fara o opozitie considerabila din interior. Apoi fiecare isi urmarea interesul si anume ca la carma tarii sa ajunga un guvern favorabil si fiecare sa controleze resursele energetice aflate in disputa. Planul lor, desi a fost doar prima etapa a acestuia, s-a lovit de un actor puternic, adica Jandarmeria Romana, care este cel mai important, dar si ultimul bastion al apararii ordinii constitutionale in Romania. Aveau informatii ca jandarmii nu vor ceda usor si atunci au pus la cale un plan de compromitere a acestora, de subminare a capacitatii legale de actiune, de timorare a lor, de creare a unei brese psihologice foarte importante in derularea urmatoarei etape a planului cand se doreste ca aceste forte de ordine sa devina inactive, sa nu mai riposteze, iar ei sa reuseasca demolarea Guvernului. Dar si unii si altii s-au folosit de cozile de topor din interior, oameni politici si functionari de rang inalt tradatori, care le-au facilitat punerea in practica a planului. Sunteti nedumeriti de ce Presedintele Romaniei, fara sa astepte concluziile anchetei, a venit cu acuze grave la adresa jandarmilor, de ce a cerut sa fie anchetati, de ce structurile noastre de intelligence nu au pus la dispozitia celor abilitati informatiile necesare luarii masurilor corespunzatoare si prevenirii violentelor, a actiunilor huliganice bine regizate si executate? Pentru ca ei sunt de mult in slujba altora, actionand conform planului si comenzilor lor, tradand fara rezerve interesele poporului roman.Unii spun ca sunteti sub „influenta” structurilor de informatii ale Germaniei, BND sau BFV, domnule Iohhanis. Mie imi vine greu sa cred, si de aceea va intreb daca este adevarat sau nu..
Va rog insa inainte de a da un raspuns corect sa cititi bine acest material, chiar daca aveti nevoie de mai mult de 30 de zile, sa il intelegeti bine, stiind ca domniei-voastre ii trebuie mai mult timp, ca majoritatii covarsitoare a romanilor, sa o faceti, si sa ne spuneti despre ce este vorba: despre BND sau BFV, si care dintre ele v-a cerut sa blocati Legea offshorului, prin retrimiterea ei la Parlament…!!!”, scrie Dumitru Iliescu, pe pagina personală de Facebook.
IasiAZI.ro
Eveniment
„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată
Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.
Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate
Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.
În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.
Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența
Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.
„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.
Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști
Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.
„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.
Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.
Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.
Despre Rotaract
Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.
Sursa articol: BVON.ro
Eveniment
Manifestul 2035 – Viitorul muncii prin ochii tinerilor din județul Iași
În anul 2026, tinerii din județul Iași, cu vârste între 15 și 19 ani, sunt invitați să contribuie activ la conturarea unei viziuni despre cum va arăta piața muncii în anul 2035.
Evenimentul principal va avea loc în perioada 27–28 martie 2026 și va reuni zeci de tineri din județul Iași interesați de viitorul lor profesional, de competențele care vor conta în următorii 10 ani și de schimbările necesare în educație pentru a răspunde realităților economice și tehnologice.
Un proiect construit de tineri, pentru viitorul lor
Manifestul 2035 nu este doar un eveniment, ci un proces de co-creare. Participanții vor lucra în echipe, vor analiza tendințe și vor formula o declarație a tinerilor din județul Iași despre viitorul muncii.
Documentul final va reflecta perspectiva lor asupra competențelor esențiale în 2035, asupra relației dintre școală și piața muncii și asupra rolului pe care instituțiile și companiile ar trebui să îl joace în sprijinirea noii generații.
20 de tineri vor ajunge la Bruxelles
Un element important al proiectului este oportunitatea oferită unui grup de 20 de participanți care, în perioada 26–30 iulie 2026, vor merge la Bruxelles pentru a prezenta concluziile și mesajele rezultate în cadrul Manifestului 2035.
Aceștia vor reprezenta vocea tinerilor din județul Iași într-un context european și vor contribui la dialogul despre transformările pieței muncii la nivelul Uniunii Europene.
De ce este relevant Manifestul 2035
Tinerii care astăzi au între 15 și 19 ani vor fi profesioniștii și antreprenorii anului 2035. Implicarea lor în discuțiile despre viitorul muncii este esențială pentru a construi un sistem educațional și profesional adaptat provocărilor următorului deceniu.
Manifestul 2035 oferă:
– un cadru structurat de dezbatere despre viitorul muncii
– oportunitatea de a contribui la o declarație oficială a tinerilor
– șansa de a reprezenta județul Iași la Bruxelles
– experiență practică de lucru în echipă și argumentare
Înscrieri deschise
Tinerii din județul Iași, cu vârste între 15 și 19 ani, se pot înscrie pe site-ul oficial al proiectului:
https://manifest.hessa-ngo.eu
Manifestul 2035 este o invitație directă către noua generație de a nu aștepta ca viitorul să fie decis pentru ea, ci de a participa activ la construirea lui.
Manifestul 2035 – Viitorul muncii prin ochii tinerilor este un proiect cofinanțat de Uniunea Europeană, Cod proiect: 2025-3-RO01-KA154-YOU-000373433, acesta creează un cadru de dialog și implicare pentru liceenii care doresc să își facă vocea auzită.

Eveniment
Peste 1400 de spectatori entuziaști la premiera de gală a comediei ÎN PIELEA MEA, cu: George Tănase, Ioana State, Vlad Gherman, Oana Gherman, Sergiu Costache, Azaleea Necula, Alexandra Răduță, Gabriel Vatavu, Ioana Ginghină, Daria Jane, Mihai Găinușă
Premiera de gală a comediei „În pielea mea” de la Cinema City AFI Cotroceni București a fost primită pe 9 februarie de peste 1400 de spectatori cu aplauze, râsete și bucurie.
Numeroase vedete și influenceri au fost alături de actorii George Tănase, Ioana State, Alexandra Răduță, Gabriel Vatavu, Vlad Gherman, Oana Gherman, Sergiu Costache, Azaleea Necula, Ioana Ginghină, Mihai Găinușă, Daria Jane, Cătălin Coșarcă și Toto Dumitrescu.
„Este o comedie care nu urmărește tiparele ultimelor comedii lansate în ultimul timp la noi. Filmul are o narațiune jucăușă cu personaje construite în jurul unei tematici aprins dezbătută în societatea de astăzi. Filmul nu conține înjurături și este bazat pe situații inspirate din viața reală.”, spune regizorul Paul Decu.
Echipa filmului „În pielea mea”, scris și regizat de Paul Decu, propune spectatorilor o abordare amuzantă a unei situații des întâlnite în micile certuri dintr-un cuplu: pentru cine e mai greu/ mai ușor. În urma unei provocări pe care patru cupluri de prieteni o duc la bun sfârșit, după multe peripeții, într-un weekend, personajele ajung să câștige o altă viziune despre relațiile lor, lăsând deoparte presupunerile, orgoliile și preconcepțiile, pentru a încerca să comunice mai bine între ei.

Cu râs pe săturate, surprize și personaje pline de viață, comedia independentă „În pielea mea” intră în cinematografele din toată țara din 10 februarie.
Spectatorilor li s-a pregătit o surpriză pentru data de 12 februarie: o seară specială „Date Night” organizată în mai multe cinematografe din rețeaua Cinema City unde toți cei care cumpără un bilet la comedia „În pielea mea” vor primi un premiu garantat din partea Avon.
Până pe 23 februarie, toți spectatorii din țară care și-au cumpărat bilet la filmul „În pielea mea” se pot înscrie în cursa pentru un iPhone 17 Pro Max, încărcând dovada achiziției biletului la cinema în formularul dedicat concursului, premiul fiind oferit prin tragere la sorți pe 24 februarie.
După proiecțiile speciale din Arad, Timișoara, Alba Iulia, Sibiu, Brașov, Cluj-Napoca, Baia Mare, Oradea, cu săli pline, multe aplauze, râsete și discuții îndelungate cu spectatorii curioși și încântați de poveste și de prestațiile actorilor, caravana „În pielea mea” continuă în mai multe orașe.
Pe 11 februarie va avea loc proiecția specială „În pielea mea” de la Cinema City din City Park Constanța, de la 18:30, unde regizorul Paul Decu și actrița Azaleea Necula, originari din Constanța și împrejurimi, vor prezenta filmul alături de colegii lor Ioana State, Alexandra Răduță și Gabriel Vatavu.
Cinema City Shopping City Galați invită spectatorii pe 12 februarie de la 18:30 la întâlnirea cu actrițele Ioana State și Azaleea Necula și regizorul Paul Decu.
Pe 13 februarie la ora 18:30, spectatorii din Iași sunt invitați la proiecția specială din Cinema City Iulius Mall, alături de regizorul Paul Decu și de actorii Gabriel Vatavu, Sergiu Costache, Azaleea Necula, Alexandra Răduță.
De „Ziua Îndrăgostiților”, pe 14 februarie, în Cinema City Iulius Mall Suceava, de la 18:30, spectatorii sunt invitați la film alături de regizorul Paul Decu și de actorii Sergiu Costache, Vlad si Oana Gherman, Alexandra Răduță.
Cineplexx Băneasa Shopping City București găzduiește o proiecție specială în prezența întregii echipe pe 15 februarie, de la 17:30.
În Craiova, regizorul Paul Decu și actorii Sergiu Costache, Azaleea Necula și Oana Gherman vor ajunge la cinematograful Inspire VIP Electroputere Mall pe 16 februarie de la ora 18:00.
Actorii Vlad Gherman, Oana Gherman și Ioana Ginghină vin la întâlnirea cu publicul din Cinema City Vivo! Pitești pe 17 februarie, de la 18:30 și vor participa la o discuție după proiecție, alături de regizorul Paul Decu.
Caravana „În pielea mea” ajunge la Cinema City Shopping City Ploiești, pe 18 februarie, de la 18:30, la proiecția specială introdusă de regizorul Paul Decu, alături de actorii Ioana State, Vlad și Oana Gherman, Azaleea Necula și Gabriel Vatavu.
O comedie actuală și spumoasă, filmul „În pielea mea” este distribuit de T.R.I.B.E. Films.
TRAILER: https://bit.ly/InPieleaMea
Site oficial: inpieleamea.ro
Mai multe detalii, imagini de la filmări, fragmente din film, declarații din partea actorilor și informații despre concursuri sunt disponibile pe paginile social media ale filmului de Facebook, Instagram, TikTok.
Adrian Pădurețu semnează imaginea filmului. De sunet s-a ocupat Bogdan Ivanovici, de scenografie Anca Miron, iar de costume Francisca Vass.
„În Pielea Mea” este un film produs de: CB MOTION PICTURES.
Producător asociat: MAGNETIC MEDIA PRODUCTIONS
Producător: Claudiu Boboc
Producător executiv: Adela Mara
Manager producție: Iulia Cezara Roșu
Casting: ELEPHANT MEDIA
Realizat cu sprijinul:
Co-finanțatori: C&C HOUSE RESIDENCE, S&I BEST CORPORATION WEB DESIGN, CLIMA FREON
Sponsori: CLINICA RMN TINERETULUI; CLINICA IMAMED; OMV PETROM; MIKO BEAUTY PALACE; ȘERBAN & ASOCIAȚII; ESTEEM BODY SCULPT & SPA; PIZZERIA VOLARE; MERLIN’S; DOWNTOWN FITNESS MATEI BASARAB; THE COFFEE HOUSE; CLAUMAR PESCAR; UNIVERSITATEA DE ȘTIINȚE AGRONOMICE ȘI MEDICINĂ VETERINARĂ BUCUREȘTI
Parteneri: AUTO ITALIA IMPEX SRL; KGM BUCUREȘTI – SMT PALLADY; RAZELM LUXURY RESORT – JURILOVCA; SCEMTOVICI & BENOWITZ GALLERY; CREATIVE AVOCADOS; ALCHEMICO.
Partener social: Asociația „România Zâmbește”.
Distribuitor: T.R.I.B.E. Films.
www.facebook.com/TribeFilms.ro – www.instagram.com/tribefilms.ro/
Partener media principal: VIRGIN RADIO ROMANIA
Parteneri media: CineFan, News.ro, Zile și Nopți, Cinemap, Revista FILM, Playtech, Happ.ro, Cinefilia, Daily Magazine, Filme-carti, MovieNews, The Movienator, Munteanu.
-
Viața în Iasiacum 2 zileProducător tâmplărie aluminiu cu experiență: de ce contează execuția și montajul?
-
Uncategorizedacum 5 zileSamsung Art Store aduce Art Basel în casele din întreaga lume cu o nouă colecție selectată
-
Uncategorizedacum 2 zileSamsung The Movingstyle: ecranul care merge acolo unde mergi tu
-
Afaceriacum 2 zileEurodeal — Ghid Complet al Cursurilor de Calificare Autorizate din România
-
Uncategorizedacum 2 zileÎmbogățire fără justă cauză
-
Uncategorizedacum 21 de oreRotația anvelopelor, când și cum o facem
-
acum 8 oreParfum de vară care rezistă mai mult: cum funcționează layering-ul și ce produse să combini


