Consiliul Judeţean Teleorman nu se constituie parte civilă în dosarul Belina, cel puţin nu în această fază a procesului. Aşa au decis consilierii judeţeni care au respins proiectul de hotărâre prin care se stipula acest lucru.
Dănuţ Cristescu, preşedintele Consiliului Judeţean, cel care a şi condus şedinţa, a invocat lipsa unui prejudiciu clar stabilit.
span lang=”ro-RO”>Este vorba despre o parte a dosarului Belina în care fostul preşedinte al Consiliului, Adrian Ionuţ Gâdea, este acuzat de săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu.
În adresa DNA prin care CJ Teleorman e informat de calitatea procesuală a fostului preşedinte este menţionat însă un prejudiciu de peste 5,5 milioane de lei.
Nu este prima oară când consilierii judeţeni din Teleorman refuză intrarea într-un proces legat de numele lui Liviu Dragnea. Şi în dosarul Teldrum, CJ Teleorman a refuzat să se constituie în parte civilă, tot prin votul aleşilor.
IasiAZI.ro